Перелік національних стандартів, добровільне застосування яких може сприйматися
як доказ відповідності іграшок вимогам технічного регламенту затверджено
Наказом Мінекономрозвитку України від 11.11.2013 № 1336
• ДСТУ EN 71-1:2006 "Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні і фізичні властивості (EN 71-1:1998, IDT)",
• ДСТУ EN 71-2:2005 "Безпечність іграшок. Частина 2. Займистість. (EN 71-2:2003, IDT)",
• ДСТУ EN 71-3:2005 "Безпечність іграшок. Частина 3. Міграція певних елементів (EN 71-3:1994, IDT)",
• ДСТУ EN 71-4:2005 "Безпечність іграшок. Частина 4. Набори для хімічних дослідів і подібних занять” (EN 71-4:1990, IDT)",
• ДСТУ EN 71-5:2005 "Безпечність іграшок. Частина 5. Іграшкові набори, крім наборів для хімічних дослідів” (EN 71-3:1993, IDT)",
• ДСТУ EN 71-8:2006 "Безпечність іграшок. Частина 8. Гойдалки, похилі жолоби та аналогічні іграшки побутової призначеності для активних занять у закритих приміщеннях і на відкритому повітрі” (EN 71-8:2003, IDT)".
ДСанПіН 5.5.6.012-98 "Державні санітарні норми і правила безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей" затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України 30.12.1998 № 12.
Вимоги до технічної документації
Технічна документація повинна містити всі необхідні дані або детальну інформацію про способи, використані виробником для забезпечення відповідності іграшки вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок, повинна бути складена державною мовою та містити:
- детальний опис проекту та виробництва, включаючи перелік компонентів і матеріалів, які використані в іграшці, а також паспорти безпеки використаних хімічних речовин та сумішей, отримані від постачальників цих речовин і сумішей;
- результати оцінки безпечності, проведеної згідно з пунктом 50 Технічного регламенту безпечності іграшок;
- опис застосованої процедури оцінки відповідності;
- копія декларації про відповідність;
- адреси місць виробництва та зберігання;
- копії документів, які виробник подав призначеному органу з оцінки відповідності (у разі його залучення);
- протоколи випробувань та опис засобів, за допомогою яких виробник забезпечив відповідність продукції національним стандартам з переліку національних стандартів, якщо виробник застосував процедуру внутрішнього контролю виробництва, встановлену в пункті 52 Технічного регламенту безпечності іграшок;
- копію сертифіката експертизи типу, опис засобів, за допомогою яких виробник забезпечив відповідність продукції типу, описаному в сертифікаті експертизи типу, та копії документів, які виробник подав призначеному органу з оцінки відповідності, якщо виробник подав іграшку для експертизи типу і застосував процедуру відповідності типу, встановлену в пункті 53 Технічного регламенту безпечності іграшок.
Оцінка відповідності іграшок
Роботи з оцінки відповідності продукції в загальному випадку включають наступні етапи:
• прийняття заявки та технічної документації на заявлену продукцію;
• підготовку та укладення за прийнятою формою фінансового договору із декларантом на виконання робіт з оцінки відповідності заявленої продукції;
• перевірку правильності застосування технічного регламенту;
• експертизу технічної документації та підтвердних документів;
• аналіз хімічних, фізичних, механічних, електричних властивостей, займистості, гігієнічних та радіоактивних характеристик іграшки, а також оцінку потенційного впливу пов’язаної з ними небезпеки, та випробування критичних частин зразка іграшки;
• прийняття рішення за заявкою;
• надання/відбір, ідентифікацію продукції;
• випробування продукції (за необхідності);
• аналіз одержаних результатів з оцінки відповідності продукції;
• прийняття рішення про можливість видачі сертифіката експертизи типу.
Технічний регламент безпечності іграшок
На сьогоднішній день в Україні діє Технічний регламент безпечності іграшок, який встановлює вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України.
Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 18 червня 2009 р. про безпеку іграшок.
Дія цього Технічного регламенту поширюється на продукцію, що розроблена або призначена для використання у грі дітьми віком до 14 років.
Дія цього Технічного регламенту не поширюється на:
- обладнання для ігрових майданчиків, призначене для громадського користування;
- гральні автомати, призначені для громадського користування, незалежно від того, чи приводяться вони в дію за допомогою монет, чи ні;
- іграшкові транспортні засоби, оснащені двигунами внутрішнього згоряння;
- іграшки з паровими двигунами;
- пращі та катапульти.
Введення іграшок в обіг здійснюється за умови їх відповідності встановленим суттєвим вимогам щодо безпечності, а саме загальним вимогам щодо безпечності, визначеним у пункті 34 Технічного регламенту, та особливим вимогам щодо безпечності, які їх стосуються і наведені в додатку 2 Технічного регламенту.
Виробники повинні складати необхідну технічну документацію згідно з пунктами 59-61 Технічного регламенту та проводити відповідну процедуру оцінки відповідності згідно з пунктами 51-53 Технічного регламенту.
Якщо відповідність іграшки вимогам, які до неї застосовувалися, доведена в результаті проведення зазначеної процедури оцінки відповідності, виробники складають декларацію про відповідність згідно з пунктами 41-43 Технічного регламенту та наносять знак відповідності технічним регламентам відповідно до пункту 48 Технічного регламенту.
Виробники зберігають технічну документацію та декларацію про відповідність протягом 10 років після введення іграшки в обіг.
Нормативні та законодавчі акти, що стосуються оцінки відповідності іграшок
Перелік національних стандартів, що ідентичні гармонізованим європейським стандартам та відповідність яким надає презумпцію відповідності іграшок вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок (наказ Мінекономрозвитку від 18.05.2018 № 683 у редакції наказу Мінекономрозвитку від 20.06.2019 № 1054)
Перелік національних стандартів для цілей Технічного регламенту затверджується та оприлюднюється відповідно до закону.
Відповідність іграшки стандартам з переліку національних стандартів чи їх частинам надає презумпцію відповідності такої іграшки вимогам щодо безпечності, встановленим у пунктах 33-35 та додатку 2 Технічного регламенту безпечності іграшок, охоплених цими стандартами або їх частинами.
Оцінка відповідності іграшок
Роботи з оцінки відповідності продукції в загальному випадку включають наступні етапи:
Вимоги до технічної документації
З питань оцінки відповідності продукції звертатись:
вул. Метрологічна, 4, м. Київ, 03143, ДП “УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ”, кімнати № 137, 140
Начальник Українського науково-методичного центру оцінки відповідності та випробувань харчових продуктів, виробів, що контактують з харчовими продуктами, іграшок, парфумерно-косметичної продукції та продукції побутової хімії (УкрПРОДТЕСТ)
Семенович Володимир Костянтинович,
тел (044) 526-02-46, факс (044) 526-65-02, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Начальник науково-технічного відділу оцінки відповідності харчових продуктів, виробів, що контактують з харчовими продуктами, іграшок, парфумерно-косметичної продукції та продукції побутової хімії УкрПРОДТЕСТ
Терещенко Наталія Михайлівна,
тел. (044) 526-43-20, факс. (044) 526-65-02, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Заступник начальника науково-технічного відділу оцінки відповідності харчових продуктів, виробів, що контактують з харчовими продуктами, іграшок, парфумерно-косметичної продукції та продукції побутової хімії УкрПРОДТЕСТ
Яковенко Оксана Миколаївна,
тел./факс (044) 526-65-02, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Провідний інженер із стандартизації
Пархомчук Алла Валеріївна
тел.: (044) 526-34-77
e-mail.: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
З питань видачі рішень або листів-роз’яснень з метою митних оформлень імпортних товарів звертатись за тел. (044) 526-65-02