Органічна продукція
Органічне виробництво
Виробництво органічної продукції (сировини) - виробнича діяльність фізичних або юридичних осіб (у тому числі з вирощування та переробки), де під час такого виробництва виключається застосування хімічних добрив, пестицидів, генетично модифікованих організмів (ГМО), консервантів тощо, та на всіх етапах виробництва (вирощування, переробки) застосовуються методи, принципи та правила, визначені Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» для отримання натуральної (екологічно чистої) продукції, а також збереження та відновлення природних ресурсів.
Ідея органічного виробництва (землеробства) (en: Organic_Farming) полягає у повній відмові від застосування ГМО, антибіотиків, отрутохімікатів та мінеральних добрив. Це призводить до підвищення природної біологічної активності у ґрунті, відновлення балансу поживних речовин, підсилюються відновлювальні властивості, нормалізується робота живих організмів, відбувається приріст гумусу, і як результат – збільшення урожайності сільськогосподарських культур.
Результатом органічного виробництва є екологічна безпечна продукція, вільна від ГМО та невластивих продуктам харчування хімічних елементів. Ідея органічного землеробства є популярною у багатьох країнах світу, в т.ч. у Європі.
Органічна продукція
Результатом органічного виробництва є органічна продукція - сільськогосподарська продукція, у тому числі харчові продукти та корми, отримані в результаті органічного виробництва відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції»
Результатом органічного виробництва є органічна продукція - продукція, отримана в результаті сертифікованого виробництва відповідно до вимог Закону України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини».
Реалізація органічної продукції дозволяється лише за наявності сертифіката відповідності. (детальніше)
Органічна продукція належним чином маркується. На етикетці повинен бути нанесений відповідний логотип, а також інформація про відповідний орган сертифікації.
Використання державного логотипа та маркування органічної продукції (сировини) для позначення органічних продуктів є обов’язковими. Дозволяється також використання недержавних (приватних) логотипів, запроваджених безпосередньо суб’єктами господарювання, які здійснюють виробництво, реалізацію органічної продукції (сировини), чи їх об’єднаннями.
Державний логотип складається з напису "органічний продукт" та відповідного графічного зображення. Не допускається використання напису "органічний продукт" у власних назвах продуктів та торговельних марках при рекламуванні, а також у випадку маркування продукції, яка перебуває на стадії перехідного періоду до органічного виробництва.
Використання державного логотипа встановленого зразка та маркування органічної продукції (сировини) здійснюються за наявності відповідного сертифіката.
На маркуванні також зазначаються кодові номери органу, який здійснив підтвердження відповідності.
Переваги органічної продукції:
• Відмінні смакові якості, відсутність шкідливих домішок, високі стандарти якості органічної продукції, мають позитивний вплив на ваш організм, охороняють ваше здоров'я.
• Органічна продукція безпечна для людини й навколишнього середовища, вона не забруднена нітратами, важкими металами, залишками пестицидів, гербіцидів й інших речовин хімічного синтезу.
• Органічна продукція не містить хвороботворних мікроорганізмів, паразитів і алергенних компонентів.
• Органічна продукція не містять генетично модифікованих організмів і речовин, зроблених на їхній основі.
• Органічна продукція зберігає живильні властивості, якість, безпечність й натуральний склад при переробці, оскільки використовуються тільки натуральні методи переробки й традиційні рецепти, природні речовини й матеріали для пакування, заборонене використання синтетичних ароматизаторів, консервантів, добавок і т.д.
• Вживання органічної продукції опосередковано сприяє збереженню навколишнього середовища, а саме позитивно впливає на відтворення природної родючості ґрунтів, сприяє збільшенню природного біорізноманіття; поліпшує здоров'я тварин, оскільки застосовуються такі методи їхнього утримання, які узгоджуються з їх природними потребами й не заподіюють страждання тваринам.
Сертифікація органічної продукції
Роботи з сертифікації органічної продукції в органі з сертифікації ДП “Укрметртестстандарт” проводяться науково-технічним відділом оцінки відповідності продукції УкрПРОДТЕСТу
Роботи з сертифікації органічної продукції в загальному випадку включають наступні етапи:
•подання та розгляд заявки на сертифікацію та опитувальної анкети;
•аналіз комплекту документів, необхідних для проведення сертифікації продукції;
•прийняття рішення за заявкою із зазначенням схеми сертифікації;
•укладання договору на проведення науково-технічних робіт з сертифікації;
•оцінювання на відповідність заявленим вимогам згідно з обраною схемою сертифікації, в т.ч. аудит виробництва, оцінка системи управління, відбір, ідентифікація зразків продукції та їх випробування;
•визнання сертифіката, виданого іноземним ОС;
•аналіз одержаних результатів та прийняття рішення про можливість видачі сертифіката відповідності;
•оформлення сертифіката відповідності, укладання сертифікаційного договору на право застосування сертифіката(ів) відповідності та маркування знаком відповідності (далі – Договір), якщо це передбачено схемою сертифікації, та внесення інформації до Реєстру Системи УкрСЕПРО;
•інспектування сертифікованої продукції та її виробництва та/або системи управління.
Схеми, що застосовуються для сертифікації продукції
Схему сертифікації продукції пропонує заявник за погодженням з органом з сертифікації до початку робіт з сертифікації у відповідності з вимогами документів Системи УкрСЕПРО. Вибір схеми залежить від виду продукції, її кількості, стану виробництва та інших вихідних даних.
Схеми сертифікації продукції:
Схема 1 (схема 1а за ДСТУ ISO/IEC 17067): Сертифікація одиничного виробу;
Схема 2 (схема 1б за ДСТУ ISO/IEC 17067):Сертифікація партії продукції;
Схема 3 (схема 2 за ДСТУ ISO/IEC 17067):Сертифікація продукції, що виготовляється серійно, на підставі аналізу документації стосовно процесу виробництва (без аудиту виробництва);
Схема 4 (схеми 3 та 4 за ДСТУ ISO/IEC 17067). Сертифікація продукції, що виготовляється серійно на підставі проведення аудиту виробництва/атестації виробництва та випробовувань зразків продукції;
Схема 5 (схема 5 за ДСТУ ISO/IEC 17067): Сертифікація продукції, що виготовляється серійно, на підставі сертифікації (оцінки) системи управління.
Нормативні та законодавчі акти, що стосуються органічної продукції
З питань сертифікації органічної продукції звертатись:
03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 4, ДП “УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ”, кімната № 137
Начальник Українського науково-методичного центру оцінки відповідності та випробувань харчових продуктів, виробів, що контактують з харчовими продуктами, іграшок, парфумерно-косметичної продукції та продукції побутової хімії (УкрПРОДТЕСТ)
Семенович Володимир Костянтинович,
тел. (044) 526-02-46, факс. (044) 526-65-02, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Начальник науково-технічного відділу оцінки відповідності харчових продуктів, виробів, що контактують з харчовими продуктами, іграшок, парфумерно-косметичної продукції та продукції побутової хімії УкрПРОДТЕСТу
Терещенко Наталія Михайлівна,
тел. (044) 526-43-20, факс. (044) 526-65-02, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Заступник начальника науково-технічного відділу оцінки відповідності харчових продуктів, виробів, що контактують з харчовими продуктами, іграшок, парфумерно-косметичної продукції та продукції побутової хімії УкрПРОДТЕСТу
Яковенко Оксана Миколаївна,
тел./факс (044) 526-65-02, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.